Vláda schválila balík opatrení, ktoré by mohli priniesť pozitívne zmeny pre živnostníkov a majiteľov obchodných spoločností. Plánované zmeny podnikatelia prvýkrát pocítia v roku 2018, keď budú platiť dane za rok 2017.

Zmeny pre živnostníkov

Navrhuje sa zvýšiť výška paušálnych výdavkov u živnostníkov zo súčasných 40% z príjmov (maximálne však 5040 eur ročne) na 60% z príjmov (najviac však 20-tisíc eur ročne).  

Zmeny pre s.r.o.

Pozitívne zmeny čakajú aj obchodné spoločnosti. Plánuje sa znížiť sadzba dane z príjmu pre právnické osoby zo súčasných 22% na 21%. Ďalšou zmenou je zrušenie zdravotného odvodu z dividend vo výške 14%, ktorý sa má nahradiť novou 7%-nou daňou.  

Čo sa nemení

Zvýšenie paušálnych výdavkov pre živnostníkov je síce pozitívna zmena, ale živnostníkom by určite viac pomohlo zníženie minimálnych odvodov, čo však vláda neurobila. V platnosti je zatiaľ aj daňová licencia. Hlavná výhoda eseročiek však ostáva naďalej zachovaná. Najčastejším dôvodom, prečo sú podnikatelia ochotní zaplatiť cenu za založenie s.r.o, je totiž možnosť neplatiť za určitých okolností žiadne odvody do Sociálnej poisťovne. 

 

Tento príspevok Vám priniesol portál SroOnline.sk - zakladanie firiem