BLOG

Riešite problematiku otvorenia živnosti popri zamestnaní? Prvá otázka, ktorá každému pri tom napadne je, či môžete začať podnikať a byť súčasne pri tom zamestnaný. Či je Vaša povinnosť to najprv nahlásiť, resp. vyžiadať súhlas od zamestnávateľa a aké dane a odvody budete platiť. V tomto článku zodpovieme najvýznamnejšie otázky na tému podnikania na živnosť popri zamestnaní.

Čítať ďalej: Podnikanie na živnosť popri zamestnaní

Aj vám prišla do elektronickej schránky firmy správa s názvom: Súdna mapa - zmena registrového súdu? Neobávajte sa, ide len o informáciu, že v dôsledku novely zákona došlo k zmene súdnej mapy a niektoré registrové súdy sa zjednodušene povedané premenovali, resp. došlo k prerozdeleniu súdnej agendy. Zo strany podnikateľa sú však potrebné úpravy na obchodných dokumentoch.

Čítať ďalej: Súdna mapa – zmena registrového súdu

Ste začínajúci podnikateľ, zakladáte si s.r.o. alebo živnosť a rozmýšľate, že si zriadite sídlo firmy v byte alebo dome? Naša legislatíva nevylučuje zriadiť sídlo firmy v byte prípadne v rodinnom dome, ale má to svoje nevýhody a tiež riziká. V konečnom dôsledku to nemusí byť také výhodné, ako sa môže na prvý pohľad zdať.

Čítať ďalej: Sídlo firmy v byte alebo rodinnom dome - aké sú riziká a nevýhody?

Pri novom spôsobe alternatívneho založenia s.r.o. formou zjednodušeného procesu si nemôžete zvoliť akékoľvek predmety podnikania. Vybrať si môžete len niektoré voľné živnosti z osobitného zoznamu voľných živností, ktorý tvorí novú prílohu č. 4a živnostenského zákona.

Čítať ďalej: Zoznam predmetov podnikania (živností) zjednodušene založenej s.r.o. pre rok 2023

Od 1.2.2023 budú existovať dva spôsoby, akými viete založiť novú s.r.o.: štandardný spôsob založenia SRO a zjednodušený spôsob založenia SRO s určitými limitmi. Zjednodušený spôsob založenia s.r.o. bude o niečo rýchlejší, ale bude mať viacero obmedzení a rozhodne nebude vhodný pre každý typ podnikania. V tomto článku si porovnáme, pre koho bude zjednodušený proces založenia s.r.o. výhodný a pre koho nie.

Čítať ďalej: Oplatí sa založiť s.r.o. novým zjednodušeným spôsobom?

K založeniu s.r.o. alebo živnosti cez náš portál SroOnline.sk môžete získať bonusy od WebSupportu na službu The Hosting alebo Vlastná webstránka. WebSupport je jednotkou na slovenskom trhu s doménami, webhostingovými službami a cez nich si viete tiež vyklikať vlastnú webstránku alebo eshop na pár klikov. Ich služby využívame aj my a môžeme ich s pokojným svedomím plne odporučiť.

Čítať ďalej: Spolupráca SroOnline a WebSupport - bonusy na Hosting a Vlastnú webstránku

Pozastavenie živnosti predstavuje možnosť, ako si živnostník môže optimalizovať platenie odvodov, ak živnostenské oprávnenie nepotrebuje prevádzkovať počas celého roka. V tomto článku si rozoberieme dôležité informácie, ktoré potrebujete vedieť pred tým, ako sa rozhodnete svoju živnosť prerušiť.

Čítať ďalej: Ako pozastaviť živnosť? Návod, povinnosti, dane a odvody pri prerušení živnosti

Na akýkoľvek zápis do obchodného registra v Bratislave si môžete počkať týždne až mesiace. Od septembra 2022 začali po návalových návrhoch na zápis identifikačných údajov do obchodného registra opätovne predlžené lehoty na Okresnom súde Bratislava I pri vykonávaní zápisov do obchodného registra. V minulosti tento registrový súd už mal niekoľkomesačné prieťahy (keď sa zapisovali do OR koneční užívatelia výhod v rokoch 2020/2021).

Čítať ďalej: Aktualizácia: Upozornenie na prieťahy na obchodnom registri v Bratislave v roku 2022 (2023)

Správne načasovanie vzniku živnostenského oprávnenia vám môže ušetriť aj stovky eur mesačne. Vo všeobecnosti platí, že vznik živnosti začiatkom kalendárneho roka je odvodovo výhodnejší ako začať podnikať koncom roka. Pozrime sa, ako správne načasovať vznik živnostenského oprávnenia.

Čítať ďalej: Ako správne načasovať založenie živnosti? Začiatok alebo koniec roka?
Náš autor: Tomáš Hôra

Náš autor: Tomáš Hôra

Advokát spolupracujúci s portálom SroOnline.sk. Venuje sa najmä právnemu poradenstvu pre podnikateľov. Špecializuje sa na právo obchodných spoločností, obchodné a pracovné právo. Vyštudoval právnickú fakultu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika. Počas štúdia získal prax aj v medzinárodnej advokátskej kancelárii, ktorú ďalej prehlboval aj po štúdiu, keď pôsobil v jednej z významných slovenských advokátskych kancelárii. Následne sa osamostatnil a založil si vlastnú advokátsku kanceláriu. Advokátske skúšky ako jeden z mála absolvoval s vyznamenaním.