BLOG

Dňa 1.1.2024 nadobudla účinnosť novela zákona o dani z príjmu, ktorou sa od januára 2024 zavádza staro-nový inštitút v podobe minimálnej dane pre právnické osoby, kedysi označovaný aj ako daňová licencia. V tomto článku si prejdeme tie najdôležitejšie informácie týkajúce sa novej minimálnej dani z príjmu právnických osôb v roku 2024.

Čítať ďalej: Nová minimálna daň pre firmy od 2024 (daňová licencia)

Aj vám prišla do elektronickej schránky firmy správa s názvom: Súdna mapa - zmena registrového súdu? Neobávajte sa, ide len o informáciu, že v dôsledku novely zákona došlo k zmene súdnej mapy a niektoré registrové súdy sa zjednodušene povedané premenovali, resp. došlo k prerozdeleniu súdnej agendy. Zo strany podnikateľa sú však potrebné úpravy na obchodných dokumentoch.

Čítať ďalej: Súdna mapa – zmena registrového súdu

Ste začínajúci podnikateľ, zakladáte si s.r.o. alebo živnosť a rozmýšľate, že si zriadite sídlo firmy v byte alebo dome? Naša legislatíva nevylučuje zriadiť sídlo firmy v byte prípadne v rodinnom dome, ale má to svoje nevýhody a tiež riziká. V konečnom dôsledku to nemusí byť také výhodné, ako sa môže na prvý pohľad zdať.

Čítať ďalej: Sídlo firmy v byte alebo rodinnom dome - aké sú riziká a nevýhody?

Pri alternatívnom spôsobe založenia s.r.o. formou zjednodušeného procesu si nemôžete zvoliť akékoľvek predmety podnikania. Vybrať si môžete len niektoré voľné živnosti z osobitného zoznamu voľných živností, ktorý tvorí novú prílohu č. 4a živnostenského zákona.

Čítať ďalej: Zoznam predmetov podnikania (živností) zjednodušene založenej s.r.o. pre rok 2024

Od 1.2.2023 existujú dva spôsoby, akými viete založiť novú s.r.o.: štandardný spôsob založenia SRO a zjednodušený spôsob založenia SRO s určitými limitmi. Zjednodušený spôsob založenia s.r.o. je o niečo rýchlejší, ale má viacero obmedzení a rozhodne nie je vhodný pre každý typ podnikania. V tomto článku si porovnáme, pre koho je zjednodušený proces založenia s.r.o. výhodný a pre koho nie.

Čítať ďalej: Oplatí sa založiť s.r.o. novým zjednodušeným spôsobom?

K založeniu s.r.o. alebo živnosti cez náš portál SroOnline.sk môžete získať bonusy od WebSupportu na službu The Hosting alebo Vlastná webstránka. WebSupport je jednotkou na slovenskom trhu s doménami, webhostingovými službami a cez nich si viete tiež vyklikať vlastnú webstránku alebo eshop na pár klikov. Ich služby využívame aj my a môžeme ich s pokojným svedomím plne odporučiť.

Čítať ďalej: Spolupráca SroOnline a WebSupport - bonusy na Hosting a Vlastnú webstránku
Náš autor: Tomáš Hôra

Náš autor: Tomáš Hôra

Advokát spolupracujúci s portálom SroOnline.sk. Venuje sa najmä právnemu poradenstvu pre podnikateľov. Špecializuje sa na právo obchodných spoločností, obchodné a pracovné právo. Vyštudoval právnickú fakultu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika. Počas štúdia získal prax aj v medzinárodnej advokátskej kancelárii, ktorú ďalej prehlboval aj po štúdiu, keď pôsobil v jednej z významných slovenských advokátskych kancelárii. Následne sa osamostatnil a založil si vlastnú advokátsku kanceláriu. Advokátske skúšky ako jeden z mála absolvoval s vyznamenaním.