Ako založiť s.r.o. po novom bez vkladu 5000 eur

Od 1.1.2016 nie je potrebné vkladať pri založení s.r.o. základné imanie do banky. Základné imanie pre eseročky naďalej ostáva v minimálnej výške 5000 eur, zjednodušuje sa však spôsob jeho dokladovania. Obchodný zákonník sa v časti splácania vkladov spoločníkov vracia do verzie, v akej bol pred decembrom 2013.

 

Od januára 2016 stačí pri založení s.r.o. iba písomné vyhlásenie

Výrazne pozitívnou zmenou je to, že na zakladanie spoločnosti s ručením obmedzeným už nebudete potrebovať 5000 eur na účte v banke. Pri dokladovaní splatenia vkladov bude Obchodnému registru postačovať iba písomné vyhlásenie správcu vkladu o tom, že základné imanie 5000 eur bolo splatené v hotovosti k rukám správcu vkladu. Správcom vkladu je jeden zo zakladateľov spoločnosti, ktorý je uvedený v spoločenskej zmluve (zakladateľskej listine). Týmto sa celé založenie sro výrazne zjednodušuje. Zakladatelia spoločnosti už nemusia pri založení s.r.o. otvárať nový účet v banke, vkladať na bankový účet 5000 eur, ani vyžiadať z banky výpis z účtu.

 

"1-eurová eseročka" neprešla

Základné imanie v s.r.o. je aj po zmenách v minimálnej výške 5000 eur. Síce v parlamente už boli pokusy o zníženie základného imania pri s.r.o. na 1 euro, avšak táto zmena zákona nakoniec nebola schválená (prečítajte si: Založenie 1-eurovej s.r.o. nebude). Dobrou správou je, že týchto 5000 eur však nemusíte fyzicky mať na účte, ale stačí iba písomné vyhlásenie.

Aký je postup pri splácaní vkladov (základného imania) po novom?

Od januára 2016 stačí pri založení s.r.o. iba písomné vyhlásenie jedného zo zakladateľov spoločnosti (správcu vkladov). Ako prvý krok je vždy podpis zakladateľskej listiny (pri 1 osobovej s.r.o.), resp. spoločenskej zmluvy (pri viacosobovej s.r.o.). Následne spoločník, ktorý je v zakladateľskej listine (spoločenskej zmluve) poverený správou vkladov, podpíše písomné vyhlásenie správcu vkladu. Predmetné vyhlásenie sa prikladá k návrhu na zápis na Obchodný register. Výpis z účtu alebo potvrdenie o zostatku na účte v banke už po novom nie je potrebné. Podrobný popis na celý postup založenia eseročky nájdete v tomto článku: Ako založiť s.r.o.? Postup ako na to.

 

Alternatíva: Nepeňažný vklad

Ak si nechcete robiť starosti s penažnými vkladmi (aj keď po novom stačí iba jednoduché písomné vyhlásenie o ich splatení), Obchodný zákonník umožňuje, aby vkladom do základného imania spoločnosti bola namiesto peňažného vkladu určitá hnuteľná vec, nehnuteľnosť a pod. (nepeňažný vklad). Nevýhodou tohto riešenia je to, že hodnota nepeňažného vkladu musí byť určená peňažnou sumou, čo sa spravidla zisťuje na základe znaleckého posudku. Takýto vklad sa stáva tiež majetkom spoločnosti. Nepeňažným vkladom môžu byť hnuteľné veci, nehnuteľnosti, pohľadávky, a iné majetkové práva. Nepeňažným vkladom môže byť teda napr. vaše auto, byt, či pozemok... Ak Vás táto možnosť oslovila, viac podrobností  nájdete v osobitnom blogu, ktorý sa venuje práve nepeňažným vkladom

 

AKO A KEDY ZAČAŤ

Ak ste sa už rozhodli pre založenie s.r.o. a zároveň chcete na registrovom konaní ušetriť čas a nemalé peniaze, môžete využiť výhody online registrácie cez portál SroOnline.sk. Všetky potrebné formality zabezpečíme za Vás, poskytneme vám výhlasenie správcu vkladu, aby ste mohli založiť s.r.o. bez vkladu 5000 eur do banky, a na poplatkoch pre štát môžete ušetriť až 123 eur.